Mor ve Ötesi ” Sultan-ı Yegah ” ile geri dönüyor

Mor ve Ötesi ” Sultan-ı Yegah ” ile geri dönüyor

2016’da iki yeni single ve 9 CD’den oluşan iki boxset ile 20. yılını kutlayan mor ve ötesi, popüler müzik tarihimizin en önemli şarkılarından Sultan-ı Yegah’ı yorumladı.

Attila İlhan’ın aynı adı taşıyan şiirinden Ergüder Yoldaş tarafından bestelenen eser, Nur Yoldaş’ın efsanevi performansıyla 1981 yılında yayımlanmış ve benzersiz tarzıyla farklı kuşaklardan müzikseverlerin kulaklarında yer etmişti.

mor ve ötesi daha önce hiç yeniden yorumlanmayan şarkıyı – daha önce Sevda Çiçeği ve 1945 gibi kayıtlarda da yaptığı gibi – kendi diline tercüme ederek yeni kuşaklarla buluşturmayı hedefliyor.

Kayıtları Babajim İstanbul Stüdyoları’nda yapılan Sultan-ı Yegah’ınmiksi, daha önce DepecheMode, SkunkAnansie, Moby, Royskopp, Manic Street Preachers gibi dünyaca ünlü isimlerin sayısız şarkısını miksleyenDaveBascombe tarafından İngiltere’de gerçekleştirildi. Kaydın mastering işlemleri ise Grammy ödüllü Türk ses mühendisi Evren Göknar tarafından Los Angeles’ta yapıldı.

Şarkının Mahir Akyol tarafından çekilen video klibinde gruba İstanbul’un çeşitli üniversitelerinden genç dinleyicileri eşlik etti.

23 Mart Cuma günü yerli ve yabancı tüm dijital platformlarda dinleyiciyle buluşacak olan Sultan-ı Yegah, Nisan ayında plak olarak da basılacak.

Müzik Haberleri 23 Mart, 2018 Yorum Yazılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAFTANIN VIDEOSU